Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka domácí

15. 3. 2008

Kočka domácí (Felis silvestrisf. catus)

Smysly

Kočka domácí má vynikající zrak, sluch i čich. Oproti člověku má sice menší zorné pole (205 stupňů oproti 220 stupňů u člověka), díky vyklenuté rohovce však vidí ostřeji a v šeru ji napomáhá tapetum lucidum, vrstva buněk nacházející se na cévnaté vrstvě za sítnicí, které odrážejí dopadající světlo. Tato schopnost způsobuje charakteristický zlatozelený svit, který lze v očích kočky za šera pozorovat. Na světle se kočičí zornice stáhne do úzké štěrbiny. Kočka zřejmě vidí barevně, v jejím světě je však nejdůležitější pohyb a barvy nehrají důležitou roli.

Kočky mají výborný sluch, čemuž napomáhají pohyblivé ušní boltce. Kočka domácí má schopnost přesně rozlišit, odkud daný zvuk vychází. Spodní hranice slyšení je asi 30 Hz, tedy stejně jako u člověka, horní hranice je pak asi o dvě oktávy výše než u lidského sluchu, 65 kHz.

Nosní sliznice kočky obsahuje asi 200 miliónů čichových buněk. Čich slouží kočce k nalezení kořišti, k orientaci v prostředí a ke komunikaci s ostatními kočkami. Kočka domácí má zachovaný Jacobsonův orgán, kterým může také přijímat určité pachy, jako jsou feromony vylučované říjícími se kočkami.

Chuť je těsně spojená s čichem. Zajímavé je, že kočky nemají schopnost vnímat sladkou chuť. Kočka domácí má citlivé hmatové vousy, které ji umožňují orientaci i v naprosté tmě. Kočka je do značné míry necitlivá vůči vysokým teplotám - povrch rozehřátý na 44°C již člověku připadá jako horký a dotyk vnímá jako bolest, kočka se spálí až při 52°C.

Srst

Srst kočky může obsahovat až 20 000 chlupů na centimetru čtverečním. U koček se vyskytuje několik typů srsti - krátkosrstá kočka má po celém těle krátkou a přilehlou srst, polodlouhosrsté a dlouhosrsté mají delší, zpravidla jemnější kožich. Kočky typu rex mají krátkou, kudrnatou srst. Existuje i bezsrstá kočka. Dlouhosrsté kočky línají po celý rok, krátkosrsté pak hlavně na jaře, kdy se zbavují zimní srstí.

Na zbarvení srsti se podílí devět lokusů: A, aguti, který způsobuje nestejnoměrnou pigmentaci chlupu, B, který ovlivňuje plné černé zbarvení, C, který řídí plné zbarvení či odznaky, D, který řídí případné ředění barvy, I, inhibitor zbarvení chupu, O, lokus pro zrzavé zbarvení, S, lokus, který způsobuje bílou skvrnitost, T, který má na svědomí kresbu srsti a konečně W, který způsobuje bílou barvu srsti

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář